2/13/2009

Przewrót kopernikański W filozofii, to teorie Kanta Immanuela. Ciekawsze treści napotkałem niedawno, podczas surfowania. Wstrzymał słońce ruszył Ziemię, polskie zrodziło go plemię. Przez dwa wieki teorie Mikołaja nie znajdowały potwierdzenia w faktach naukowych. Dopiero wahadło "Fuko", poniekąd potwierdziło wirowanie Ziemi wokół własnej "osi". Bliższe przyjrzenie się tej teorii pokazuje, że to tylko propaganda. Dlaczego? Bez trudu można stwierdzić, że Słońce nie tkwi w jednym i tym samym miejscu. Droga Mleczna, a więc i Słońce przemieszcza się z prędkością, dość dużą, ponaddźwiękową. Wcześniejsze teorie, opisujące ruch planet i Słońca po ekliptyce i dzisiaj, dokładnie odzwierciedlają stan faktyczny ruchów planet i innych ciał. Nie jest ważne, czy przyjmiemy, że Słońce kręci się wokół Ziemi, czy też na odwrót. Po zachowaniu założeń, że pozostałe planety poruszają się po kolistych orbitach wokół naszej gwiazdy, ruch Słońca wokół Ziemi jest do zaakceptowania tak samo, jak ruch Ziemi wokół Słońca. Bredzę? Popatrzcie, poeksperymentujcie, porysujcie. Modele na obu zasadach oparte ilustrują taki sam układ. To coś jak geometria euklidesowa, jest cała masa innych geometrii, którymi mało kto łamie sobie głowę. Ciekawe? Bardzo ciekawe, że komuś chciało się zmieniać myślenie ludzi w temacie, gdzie nie było to konieczne. Po uzmysłowieniu sobie, że ...lecimy nie jest ważne, co wokół czego się kręci w układzie dwóch ciał, bo to tylko kwestia hierarchii. Z ciekawostek, to Ziemia nieźle wężykuje, przez Księżyc, który przesuwa środek masy, poza geometryczne centrum globu. Geocentryzm nie jest niczym złym, pod warunkiem, nie wywodzenia z tego przesłanek teologicznych, etycznych, czy opatrznościowych. Dziś także ulegamy manipulacjom, nawet nie zdając sobie sprawy z wielu. Kopernik jest bohaterem narodowym, choć dziś jego odkrycie jest dość błahe. Tym bardziej, że nie przedstawił żadnych dowodów na prawdziwość swoich tez. Nie przedstawił, bo ich po prostu nie było i nie ma. To znaczy są, ale takie same są za starszą koncepcją. Nie wiem jak jest z wcześniejszymi teoriami cywilizacji, różnych na kwestię heliocentryczną, wiem jednak, że słusznie Kopernik obawiał się o swoje bezpieczeństwo, ferując tak kruche tezy.

13 komentarzy:

 1. ,,Po uzmysłowieniu sobie, że ...lecimy nie jest ważne, co wokół czego się kręci w układzie dwóch ciał, bo to tylko kwestia hierarchii.,,

  Zależy też od obserwatora. Jeśli na Ziemi, to Słońce się kręci, jeśli na Słońcu to Ziemia. Jest jednak pewne odniesienie. Inne planety naszego układu podpowiadają nam, że Słońce jest w centrum.

  OdpowiedzUsuń
 2. W centru, Meloman, to jest centrum masy. To wokół tego centrum masy (wszystkich obiektów układu) obracają się wszystkie ciała układu. To jest twierdzenie przewrotu "kopernikańskiego". Ale nawet ja nie wiem, kto to pierwszy określił i to jest u=interesujące.
  To, że akurat gwiazda ma większość masy, to rzecz wtórna. Tylko dlatego ten punkt obrotu (ruchomy) znajduje się gdzieś tam blisko Słońca.

  Wiesz kto jest "ojcem" wykorzystania energii jądrowej? podpowiem, że to nie jest zasługa Einsteina:), no może propagandowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Wiesz kto jest "ojcem" wykorzystania energii jądrowej?,,

  Deu już wykorzystanie Słońca jest wykorzystaniem energii jądrowej. Zatem pierwsi rolnicy :-)

  ,,W centru, Meloman, to jest centrum masy. To wokół tego centrum masy (wszystkich obiektów układu) obracają się wszystkie ciała układu.,,

  W centrum masy jest Słońce, bo ono jest największe ze wszystkich obiektów w naszym układzie planetarnym. Reszta to śmieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. P.S. ,,W centrum masy jest Słońce, bo ono jest największe ze wszystkich obiektów w naszym układzie planetarnym,, i ono głównie tą masę tworzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważasz, że centrum masy jest Słońce?
  Moim zdaniem jest to pewien punkt. Jak wiadomo punkt, to punkt. I tak zostałeś wypunktowany;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z każdą chwilą ten PUNKT jest w innym miejscu, ale cały czas jest on wewnątrz Słońca. Jest to spowodowane ruchem planet po elipsie, to raz, a dwa to tym, że ruch każdej z nich wokół Słońca odbywa się w innym tempie. W jakiejś jednostce czasu jest to zatem mnóstwo punktów, czyli nieskończenie wiele. :-P

  OdpowiedzUsuń
 7. ...czyli taka linia - punkt do punktu zbierze się powykrzywiana:)

  Czy to ma znaczenie gdzie? I tak nie jesteś w stanie go obserwować, a ma znaczenie jeno teoretyczne. I tu wychodzi mieszanie porządku teoretycznych rozważań: punktu i praktycznych obserwacji: "wewnątrz słońca". Wystarczające dla zastanowienia się nad marketingiem kopernikańskim, za małe dla budowania teorii kosmologicznych, szybciej spiskowych.

  OdpowiedzUsuń
 8. ,,I tak nie jesteś w stanie go obserwować,,

  Bo i nie jest to do obserwacji, tylko do obliczeń.
  Gdyby nawet Słońce było przezroczyste, to i tak nie wiedzielibyśmy, który to punkt w danym momencie, zupełnie pomijając fakt, że punktu materialnego i tak nie dostrzeglibyśmy, nawet za pomocą urządzeń.

  OdpowiedzUsuń
 9. Podstawową kwestią jest kto komu bardziej robi kuku, czyli kto kogo w większym stopniu sprowadza z jedynej słusznej drogi ruchu po prostej. Inaczej: kto bardziej zakrzywia tak zwaną czasoprzestrzeń. W naszym lokalnym przypadku takim stworem jest słońce, więc je umieszczamy w centrum tego lokum.
  Oczywiście wszystko jest względne. Ale dla pewnego porządku wolę mówić, że to jabłko spada na ziemię, a nie odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. To, rado jest relatywizm, a z Melomanem doszliśmy do koncepcji punktu centralnego mas, która to jest o poziom ogólniejsza od geo- helio- centryzmu: to jest właśnie ten mowy przewrót kopernikański. Ale można się cofać, nie szkodzi nic.
  Jabłko nieruchome podlega także , temu prawu. Tyle, że grawitacja jest na tyle silna, że równoważy siły jabłka i Ziemi, dopiero na powierzchni naszej planety. W tym przypadku jabłko bardziej spada:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dlaczego to zdjęcie jest takie duże?
  To Krzyżtopór?

  cor..

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie zauważyłem, że zagadka została rozwiązana
  chwilę wcześniej. Gratuluję zwycięzcy.

  cor..

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest takie duże, bo zostało zmniejszone::)

  OdpowiedzUsuń

Chcesz wstawić reklamę?

Chcesz wstawić reklamę?

Archiwum bloga