3/11/2009

http://hotnews.pl/artnauka-450.html Widzieliście coś takiego? Nie wiem, co myśleć. Góra w kształcie prostopadłościanu o podstawie sześciokąta?

9 komentarzy:

 1. To chyba niezbyt poważna naukowa strona:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piszą o tym też na tej stronie http://www.world-science.net/othernews/070327_saturn.htm i porównują do cyrkulacji w komórce polarnej na Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat informacja jest prawdziwa, a porównanie do Ziemi, dotyczy jedynie cyrkulacji około antarktycznej. Zagadką jest sześciokątny kształt, wielkości - zmieściłaby się tam Ziemia.
  To planeta gazowa, a to trwa. I jeszcze pędzące 300 km/h chmurki - tam wyszły by zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może jest tak jak jeden z komentatorów tam pisze, że Saturn ma sześć biegunów. To by mogło mieć sens, jak mi się wydaje, ale naukowcy by na to nie wpadli?

  OdpowiedzUsuń
 5. sześć biegunów? Kręci się wokół trzech osi? Raczej dynamizowałoby to jeszcze sytuację, a nie stabilizowało w sześciokąt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Poszperałem trochę w sieci i po kilku przekierowaniach dotarłem do tego:

  http://www.planetary.org/blog/article/00000927/

  Naukowcy sądzą, że to rodzaj stacjonarnejj fali Rossbyego uwięzionej przez wiry atmosferyczne (cokolwiek to jest jako kompletny laik w tym temacie nie jestem w stanie tej hipotezy obalić). Próbują też (z powodzeniem) symulować tego typu zjawiska (są tam przykłady).

  Pytanie tylko: kto znajdzie (i zrozumie) te badania? Podejrzewam, że po wsze czasy (nawet jeśli to zjawisko zostanie wyjaśnione) na pewnych stronach pozostanie to w kategorii ,,tajemnice" - i przez rozentuzjazmowanych licealistów będzie traktowane jako dowód obecności trzymających władzę Obcych.

  OdpowiedzUsuń
 7. I widzisz, uprawdopodobniłeś mi koncepcję naturalnej etiologii zjawiska. Choć sześciokąta nie mają i jest tam jakiś przedmiot mieszający. Na planecie jest ląd?
  Widząc zdjęcia obiektu uznałem to za fenomen i jest to fenomen, jak czerwona plama.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na planetach gazowych z reguły nie ma lądów.

  OdpowiedzUsuń
 9. A mieszadło nie jest lądem? Może być różnica gęstości. Mądrzy nie wiedzą dziś, co to jest. Niech ślą umyślnego:)

  OdpowiedzUsuń

Chcesz wstawić reklamę?

Chcesz wstawić reklamę?

Archiwum bloga