4/21/2011

Może warto

Może warto zadać sobie pytanie. I to wtedy pojawia się to pytanie: jakie pytania warto zadawać? Niektóre z nich są niepotrzebne. Niektóre niewskazane, są pytania niemile widziane. Najliczniejszą grupę pytań stanowią zasadne, ale z biegiem lat wypierają je niekonieczne. Z biegiem lat przybywa pytań, których nie zadajemy. Już nie jak dziecko, co krok: a co to, a do czego to, a co, a ja wolę, a ja nie chcę, a mnie boli, dlaczego. Dziecko zadaje i co z tego ma? Z biegiem lat wolimy udzielać odpowiedzi. Odpowiedzi na właściwe pytania. Te oto, odpowiedzi, pokazujemy światu w okienku "telewizorka". I jak to na Babelu, nieliczni rozumieją. Nieliczni z powodu języka, nieliczni z powodu..bo się ukrywamy, z powodu próżności. Za uwagę się dziś płaci. Nie wierzycie? Na jakim świecie stoją te cztery kąty, na jakim świecie. Jeszcze można zadać pytanie? Po co to wszystko: może warto.

9 komentarzy:

 1. no cóż będąc dzieckiem zadajemy pytania 'o wszystko" bo przecież cały świat jest dla nas nowy, nieznany .. potem znamy już świat i zadajemy pytania o siebie, potem już znamy siebie i zadajemy pytania abstrakcyjne, na koniec zadajemy pytanie "czy dożyję jutrzejszego wieczoru"?

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto pytać, warto odpowiadać, warto rozmawiać (choć ostatnio chyba już nie warto) - jakoś w końcu trzeba ten czas spędzać, bo ludzie zwykle czas spędzają (cóż to za określenie). Dzieci pytają, żeby nie bolało; wymiar praktyczny jest nie bez znaczenia. Co zaś do Prawdy, Ci nieliczni co pytali mądrze dochodzili zwykle do ,,wiem, że nic nie wiem". Najmniej licznych oświeciło i Ci nie musieli już o nic pytać. Reszta spędza czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytania retoryczne,
  pytania będące odpowiedzią
  i te nielubiane, gdy jak na przesłuchaniu,
  ale dopóki dialog, nawet tylko z samym sobą, warto zadawać pytania, chociaż, Sokrates też zadawał pytania.
  Radosnych Świąt życzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta
  Z biegiem lat.

  Jednak same odpowiedzi?

  Sokrates Alu, to nawet metodę położnicza wymyślił:). Trudno ją stosować w dzisiejszym świecie. Trudno, bo słowotok zajmuje miejsce dyskusji: lejące się jezioro zdań, zdań, wyrazów, myśli i nieprzemyśleń. Jak trudno słuchać. Moi "sieciowcy" nastawieni na sukces, na działanie pędzą, dokądś gonią bez zastanowienia prawie. Jak im przekazać, że jestem kimś innym. Kimś, kto poszukuje sensu i szacunku i , jednak, uznaje, że szacunek to każdy ma w tym świecie, dla każdego człowieka. Żeby tak na chwilę przestali..

  Makro
  Jesteś najzupełniej pewien, że takie jest życie? Takie proste i krótkie, mało złożone? Pachnie zbytnim uproszczeniem..

  Rado
  Spędzać czas - coś w tym jest. Niezbyt pochlebnego dla podmiotu "lirycznego". Znowu Sokrates (choć Twój pierwszy) i iluminacja. Tu muszę zerknąć: poznanie niezależne od doświadczenia i rozumu. Oparte na samym - no właśnie czym? Umysł ku Bogu - od Boga oświecenie umysłu, a może i prawa naturalnego, po Bożemu więc. Jeśli Bóg istnieje: http://matmar1.wrzuta.pl/audio/9h7LwXHgTVo/

  Chrystus zmartwychwstał Alleluja

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkich osiągnięć Sokratesa nie znam, ale przypuszczam, iż musiał nieźle wkurzać swymi pytaniami, że o ostatnim Jego toaście cykutą wzniesionym, ukazującym światu, iż nie sprawdza się nieszczęsna demokracja ani słowem nie wspomnę.

  Jak przekazać, że jest się kimś innym? Ale, czy rozmówcy naprawdę zechcą poznać myśli drugiego człowieka, czy może kombinują tylko jak najlepiej się "sprzedać", czy nie jest tak. że szacunek okazują jedynie tym, którzy wydają się ich akceptować lub adorować?
  Innymi słowy; jak rozróżnić cel od środków?

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto pytać o rzeczy, które pomogą nam zrozumieć świat i drugiego człowieka.
  Mam w sobie chyba dużo dziecka, bo ciągle pytam i szukam odpowiedzi:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bo życie jest naprawdę bardzo proste, a czy krótkie? miedzy pierwszym a ostatnim pytaniem mijają zazwyczaj dziesięciolecia. sam pamiętam wydarzenia o których moje dziecko uczy się z książek.

  poza tym tylko od nas zależy jaką treścią wypełnimy te proste ramy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przemijanie
  Poruszyłaś za dużo wątków na raz - Sokrates wkurzał głupków, niemożebniutko: tą położniczą metodą: za pomocą kolejnych pytań, krótkich, naprowadzał interlokutora na sens. Często wbrew "mądrości" tegoż. Przypuszczam, że to główna przyczyna jego zejścia. Jak on musiał ...
  Ptaszka
  Bardzo schlebiasz sobie. Ja się do tego przyłączam:D
  Makro
  O dzisiejszych książkach szkolnych, wypada milczec, wymownie..

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj, bo to tak, by do wyboru było ;-)

  OdpowiedzUsuń

Chcesz wstawić reklamę?

Chcesz wstawić reklamę?