3/29/2014

Al`a, reaktywacja

Strzeliłem byka z tym Platonem - nie lubię go. Nie jestem na bieżąco z pisarzami i pisarczykami. Nawet ich nie rozróżniam. W temacie Królów mogę przytoczyć, tylko jeden autorytet. Król, to taki ktoś, który potrafi sprawić, by nastąpił zachód słońca. Cytowanie niedokładne, jednak nie widzę konkurencji. By notatkę nieco ubarwić, załączam zdjęcie, z poplątanymi drucikami. Można zgadywać, co to jest. Już zabytek.

9 komentarzy:

 1. Solidne stare ustrojstwo - zakładam że coś w typie potencjometru?

  OdpowiedzUsuń
 2. Potencjometr jest z drugiej strony - to po bokach, to przełącznik sekcyjny. Dokładnie to podwójny czterosekcyjny. Pytanie nadal aktualne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po konsultacji z Alusią doszedłem dodo wniosku, ze to ustrojstwo jest starsze od Alusi,
  Wygląda to na zespół przełącznika zakresów fal odbiornika radiowego z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
  Kondensatory mikowe, cewki nawijane koszykowo,oporniki starej konstrukcji, trymery po drugiej stronie płytki.
  Sposób wykonania montażu wskazuje na niskiej klasy odbiornik radiowy np, Pionier lub Mazur

  OdpowiedzUsuń
 4. Deu
  Anonimowy i Ja jesteśmy ciekawi jaka nagroda nam się dostanie, bo zakładam, że odgadliśmy wespół zespół :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest Mazur-Pionier. A jakie były wysokiej klasy Anonimowy? I dlaczego nie zabłysłeś wiedzą o typie lamp elektronowych.

   Radyjko oparte o konstrukcję szwedzkiej Aga, choć w różnej obsadzie lamp, miały zakresy Dł,Śr, Kr i we Gr. Ten egzemplarz, ma jeszcze ślady oryginalnego lakieru i jest w doskonałym stanie, jak na swoje lata. Nieomalże fabrycznym. Po za tym działa.

   Nagroda. Może być łoś? Choć trochę niewyraźny.

   Usuń
  2. Pionier był opaty na lampach z serii "U", a Mazur na lampach z serii "E". Przy Adze to ja się urodziłem i wychowywałem, AGA (ECH21, EF22 x2, EBL21, AZ1) i była wyższej klasy odbiornikiem od Pioniera czy Mazura.
   A teraz zagadka dla Ciebie: Jaki sprzęt polskiej konstrukcji za czasów komuny zawierał lampy RD200B i był powszechnie stosowany???

   Usuń
  3. Musiałem sprawdzić co to za banieczka - ma boczną elektrodę, więc, pewnie jest to lampa rentgenowska - X. Powszechnie stosowany ..Mam Agę z 7ż, jej szczątki. Wyższa klasa, bo większa skrzynka? Reszta jest identyczna elektrycznie (pomijając różne obsady lamp). No i głośnik elektrodynamiczny- jak on dobrze gra - po przeklejeniu membrany na nowo.

   Na tylnej ściance Mazura, mam napis i Pionier. Chyba Ebonitowy Pionier był z U, ale się nie upieram, bo nawet nie wiem gdzie je robiono.

   Usuń
  4. Pudło :-(
   Ta lampeczka nie wysyła promieniowania "X"
   "Mam Agę z 7ż, jej szczątki. Wyższa klasa, bo większa skrzynka?"
   Nie, AGA miała o jeden wzmacniacz pośredniej częstotliwości więcej niż Pioniery i Mazury (2 x EF22), a poza tym jakość wykonania być może była zgodna z licencjodawcą.
   Podpowiedź do zagadki - ta lampa wspierała kołchoźniki.

   Usuń
  5. Pośrednia jest identyczna, dwustopniowa, tylko inaczej zrealizowana, na ECH81. Obwody dwa. Zmieniały się kształty filtrów, brak ekranu, w końcu miniaturyzacja i przejście na lampy nowalowe, przełączniki pstrykane. Licencja skończyła się na Aga-dze. Reszta to radosna improwizacja z tego co było. Nawet ustawienie lamp w chassis jest identyczne, by nie narażać się na opracowywanie od nowa zakłóceń. Mniejsze trafo, słabsze głośniki. Coraz gorzej. Mazur, mimo, że malutki w środku ma to samo co Aga. Wiem, bo mam: )

   To powiadasz w Kołchoźniku? To może odpowiednik B200? Na triodzie jest jedna wzmianka o czterech takich lampach, więc pewnie wzmacniacz. Nie zetknąłem się.

   Usuń

Chcesz wstawić reklamę?

Chcesz wstawić reklamę?