5/08/2009

Lekcja druga

Jeśli się komuś wydaje, że jest bardzo cwany i może mię przechytrzyć, to może i może. Aparat w tej lekcji, ustawiamy na robienie zdjęć makro. Taki kwiatek. Jeśli nie jest zmyłką producnta, przestawi obiektyw w pozycję bliskiej ostrości, a lepsiejsze są przestawiane pierścieniem na obiektywie. Ostrość łapiemy poprzez zbliżanie i oddalanie całego aparatu od obiektu. Zaawansowani z zoomem, mogą poeksperymentować nad pozycją zooma, która daje najjaśniesze odwzorowanie (najmniejsza liczba przesłony). Reszta to prościzna: robal na szpilkę, albo gada przykleić superglu i już. Warto jeszcze przekręcić słońce by nie rzucało cienia na obiekt. Zbytnia kontrastowość jest łatwiejsza do zwalczenia niż za mała - powodzenia.

4 komentarze:

 1. Och Deu, nie wiem, czy ktokolwiek dorówna Tobie w umiejętności zmylenia przeciwnika ;-)
  Bardzo podoba mi się pomysł z repetą lekcji drugiej. Kwiatek w aparacie mam już prawie na stałe. Stosuję się do Twoich zaleceń, przybliżam i oddalam, a ten sprytny komputer pokładowy łapie ostrość nie na tym, o co mi chodzi. Tyle czasu spędzam przed obiektem, że już nikt nie chce ze mną chodzić na spacery.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za blisko obiektu!

  Niestety, męki twórca musi przechodzić w samotności i na tym polega clou tworzenia - spytaj Boga.
  Co to za kwiatek w aparacie?

  W ustawieniach jest (powinno być) kilka trybów ostrości - nie wybieraj interpolowanego - bo to średnia z kilku - najlepiej punktowy. Automata da się przechytrzyć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwiatek?
  Lekcja druga,
  w drugim wersie drugie zdanie :)

  Kurcze, ciężko automata przechytrzyć, na razie on wygrywa :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie opcja nazywa się "tryb pól autofocus" i mam ze cztery możliwości. Jest np. "wybór ręczny": łapię obiekt w "łapki" [] ← takie coś, następnie lekko naciskając spust przesuwam kadr na właściwe miejsce. Efekt: ostrość jest ustawiona tam, czyli zatrzymane łapanie autofocus, wystarczy nacisnąć do końca.
  Inne opcje? Na twarz, środek, interpolowany (uśredniany z pięciu rogów (przyjmując środek za róg)

  OdpowiedzUsuń

Chcesz wstawić reklamę?

Chcesz wstawić reklamę?